انواع دوچرخه

با انواع دوچرخه بیشتر آشنا شویم

دوچرخه از اولین لحظه ای که اختراع شد و توانست جای خود را در میان مردم باز کند تا امروز تغییرات عمده چندانی نداشت. اما در جزئیات تغییرات بسیاری کرده و همین جزئیات از همین وسیله ساده انواع مختلفی را ایجاد کرده است. وقتی به کلیت دوچرخه نگاه میکنیم یک وسیله ساده می بینیم. دوچرخه متصل به بنده ای فلزی با رکابی که توسط زنجیر انتقال قدرت را انجام می دهد. اما در هر کدام از این اجزا می توان تغییرات مفصلی ایجاد کرد، در نوع چرخ ها، مواد بکار رفته در بدنه، ایجاد یک رابطه مناسب بین چرخ ها و بدنه، تنوع در نوع انتقال قدرت و توانایی پله ای  کردن آن و … از انواع مختلف تغییرات عمده در جزئیات دوچرخه می باشد. این تغییرات در حقیقت حاصل تنوع طلبی انسان است. انسان دوست دارد هر وسیله ای را در هر شرایطی استفاده کند. شرایطی که شاید به ظاهر غیر ممکن باشد. تغییرات در جزئیات می تواند این امکان را به وجود بیاورند. پرسیدن این سوال که این تغییرات باعث ایجاد این توع شده و یا خواستار تنوع مولد این تغییرات بوده است چیزی شبیه به سوال اول مرغ بوده یا تخم مرغ!! با این حال در اینجا ما قصد داریم با توجه به این تغییرات سراغ انواع دوچرخه برویم و آن ها را معرفی کنیم. قبل از شروع بحث یادتان باشد که انواع دوچرخه مسابقه ای تنها برای حرفه ای ها و تنها برای مصارف مسابقه ای نیست و هر فرد عادی نیز می تواند از این انواع دوچرخه استفاده کند. آن چیزی که مهم است نیاز شماست. شما باید بتوانید نیزا درست خود را تشخیص دهید و بر اساس آن سراغ انتخاب دوچرخه مناسب خودتان بروید. اگر مسیری که قصد دوچرخه سواری در آن را دارید، کوهستانی است. دوچرخه مسابقه ای کوهستانی می تواند بسیار مناسب باشد.

انواع دوچرخه

انواع دوچرخه ، فراتر از چیزی که فکرش را بکنید

فکر می کنید چند نوع دوچرخه امروز در دنیا وجود دارد یا درکلام بهتر فکر می کنید چند نوع دوچرخه به صورت عمده توسط مشتریان و کاربران مصرف میشوند؟ فکر می کنید چند نوع دوچرخه شهری داریم؟ متاسفانه در کشور ما توجه به مقوله دوچرخ و دوچرخه سواری کمی پایین است و همین امر باعث شده است که نتوانیم چندان ملموس با این واقعیت آشنا شویم. اما خودمان می توانیم با توجه به نیازی که داریم در این مسیر قدم برداریم و سراغ یکی از انواع مختلف زیر برویم:

انواع دوچرخه کوهستان :

کراس کانتری، اسپرت، تریل، آل مونتاین، اندرو، دانهیل، فت بایک

انواع دوچرخه شهری :

دوچرخه شهری – هیبرید – فیتنس – تاشو

دوچرخه توریستی :

دوچرخه توریستی

انواع مختلف دوچرخه جاده ای :

 مسابقه ای – جاده ای – سایکل کراس – تایم تریل – دوچرخه پیست

انواع دو چرخه نمایشی :

جامپ – بی ام ایکس – تریال

دوچرخه برقی :

همانطور که در بالا می بینیم 6 گروه بزرگ از انواع دوچرخه ها وجود دارد که هر کدام می تواند انواع دیگری را در خود داشته باشد. این 6 دسته بزرگ معمولا توسط شرکت ها و تولیدکنندگان بزرگ دوچرخه در دنیا ایجاد شده اند. آن ها هستند که می توانند امروزه نیازی جدیدی را برای بشر تعریف کنند و خود پاسخ نیازشان را تولید کنند. از آن جهت که اکثر ما مردم عادی هستیم و در مسابقات دوچرخه و … شرکت نمی کنیم و اکثرا در فضای شهری زندگی می کنیم در ادامه قصد داریم سراغ انواع دوچرخه شهری برویم و تا جایی که بتوانیم آن را توضیح دهیم.

انواع دوچرخه شهری

انواع دوچرخه شهری

دوچرخه شهری احتمالا قدیمی ترین نوع دوچرخه های موجود می باشد. آن چیزی که این دوچرخه ها را محبوب کرده و باعث شده است ک هیچگاه از بین نروند این است که برای سواری آن ها هیچ محدودیتی وجود ندارد. یعنی نه سرعت در آن ها مهم است و نه عبور از مکان های صعب العبور برایشان تعریف شده است. از این رو تولید آن به مراتب راحت تر و مقرون به صرفه تر خواهد بود. اما یک چیز در این نوع دوچرخه همیشه مهم بوده و هست و آن راحتی دوچرخه سوار است. در تمام انواع دوچرخه های شهری، راحتی حرف اول را می زند. وقتی از راحتی حرف میزنیم، منظورمان همه نوع راحتی است. تنها راحتی در سواری منظورمان نیست. این تعریفی است که با تولید دوچرخه تاشو برای ما ایجاد شد و ثابت کرد که راحتی در نگهداری و حمل و نقل دوچرخه نیز می تواند بسیار مهم و کاربردی باشد. عمدتا دوچرخه های شهری تک سرعته و فاقد دنده هستند. علتش هم کاملا مشخص است. فضاهای شهری نیازی را ایجاد نمی کنند که بخواهیم سرعت های مختلفی داشته باشیم. بنابراین رفتن سراغ دوچرخه های دنده ای، می تواند صرفا جهت علاقه و یا تبلیغات منحرف کننده شرکت ها باشد. دوچرخه های شهری به نوعی وسیله حمل و نقل درون شهری محسوب می شود از این رو در انواع شهری و هیبریدی معمولا سبد یا نگهدارنده وسایل را می بینیم اما در نوع دوچرخه شهری فیتنس همانطور که از نامش پیداست، بیشتر برای ورزش کردن در سطح شهر مناسب است و قرار نیست محلی برای نگهداری وسایل داشته باشد.  یک نکته جذاب دیگر این است که دوچرخه های هیبریدی بسیار بسیار نزدیک به دوچرخه های شهری می باشد اما با این تفاوت که در ساخت آن از ویژگی های دوچرخه کوهستان یا کورسی استفاده شده است. به نوعی دوچرخه شهری که به سمت دوچرخه های کوهستان متمایل باشند از راحتی و استحکام بیشتری برخوردار می شوند و دوچرخه هایی که به سمت کورسی متمایل باشند مسلما سرعت بالاتری را نسبت به بقیه انواع دوچرخه های شهری خواهند داشت.

انواع مختلف دوچرخه

نتیجه گیری نهایی

در تمام این مبحث ما سعی کردیم به صورت کاملا پایه ای انواع دوچرخه ها را مطرح و معرفی کنیم و از بین آن ها به انواع دوچرخه شهری بیشتر پرداختیم. یادتان نرود برای مصارف داخل شهر و صرفا جهت حمل و نقل دوچرخه های داخلی شهری انتخاب بسیار مناسبی هستند اما این تمام گزینه شما نخواهد بود. شما می توانید بر اساس شرایط یا علاقه خود سراغ انواع دیگر بروید و از دوچرخه سواری با آن ها لذت ببرید. آن چیزی که مهم است خواست و نیاز شماست نیاز خود را درست بسنجید و یادتان باشد، علاقه تنها بخشی از نیاز است و نه همه آن.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *